top of page

GYMNASTIC


cf_29.jpg

Gymnastic, avagy saját testsúlyos edzés, avagy calisthenics. Manapság egyre inkább teret hódít ez a mozgásforma – nem véletlenül. Úgy gondoljuk, hogy két egyszerű kérdést megválaszolva bárki megértheti mi a „titka”.


Kinek szól ez az edzés?

Bármilyen területről érkezel is, lehetsz akár testépítő vagy kezdő sportoló; akár fogyni, erősödni vagy izmosodni szeretnél, választhatod ezt a módszert. Számos előnye miatt gyorsan megszerethető, az edzés pedig könnyen kivitelezhető bárhol, bármikor.

Milyen előnyei vannak?

(Ennél a pontnál mindenképp szeretnénk hangsúlyozni, hogy kivételek mindig vannak, és minden tisztelet az övék, de sajnos egyre ritkábban találkozni velük.)


Bizonyára ennek is – mint amúgy minden általánosításnak – van sztereotípia alapja, ugyanakkor az esetek többségében ezek sokkal inkább tények… a világon bárhol, bármelyik edzőterembe besétálva találkozhatunk olyan testépítőkkel, akik igazán „erős embereknek” hiszik magukat. De közülük vajon hányan birtokolnak valódi erőt?


- hánynak van igazi, atletikus ereje, amit használni is tudna?

- hányan tudnának megcsinálni húsz szabályos egykezes fekvőtámaszt?

- közülük hánynak olyan erős, hajlékony és egészséges a gerince, hogy hátra tud hajolni és megérinteni kezével a talajt?

- hány tudna pusztán a térd és a csípő erejével leguggolni és felállni egy lábon?

- hányan tudnának megragadni egy vízszintes rudat, és azon hibátlan, egykezes húzódzkodást végrehajtani? (Paul C. Wade, Fegyencedzés c. könyvéből)


szinte senki…

Mégis, napjainkra a testépítő típus lett az erőről és edzettségről alkotott kép csúcsa. Jobban belegondolva viszont Te is beláthatod, hogy mit sem számít, mekkora súllyal dolgozol az edzőteremben egy speciális gépen, ha a saját tested nem tudod természetes módon mozgatni. ("Mert ahogy kinézel, semmi köze nincs ahhoz, hogy mire vagy képes.")


Természetesen senki nem úgy indul neki az edzéseknek, hogy képes a fent említett gyakorlatok kivitelezésére. De mit szólnál ilyen fantasztikus fizikai erőhöz?


Gymnastic edzésünk során ezen az úton juthatsz egyre előrébb. Mert edzőterembe járással, vagy nagy ismétlésszámú „fekvőtámaszozással” nagy valószínűséggel nem fog sikerülni. Hiszen az erő akkor növekszik, ha az izmokat erősebben megfeszítjük, nem pedig akkor, ha számtalan ismétléssel kifárasztjuk.


A saját testsúlyos edzések legfontosabb előnyei:


- a szabad gyakorlatok segítenek a funkcionális testsúly és az egészséges test kompozíció kialakításában;

- nem hatalmas izmokat épít, mint a testépítőknél, hanem szálkás, funkcionális izomzatot hoz létre;

- hihetetlenül erős, arányos és szépen kidolgozott lesz izomzatunk;

- az inakat és ízületeket kíméletesen erősíti, ezáltal csökken az esélye az ízületfájdalmaknak;

- a mozgáskoordinációra is pozitív hatással van, hiszen az ember természetes mozgásához áll közel ez az edzésforma.


Sportolóknak is érdemes kipróbálni a saját testsúlyos edzést, hiszen másfajta izmokat és máshogyan mozgatnak meg ezek a gyakorlatok, így testük új ingerekkel találkozik, valamint az arányos testfelépítéshez is szükséges a gyakran nem használt izomcsoportok megmozgatása.


„Lehetek nagyon erős, ha csak saját testsúllyal végzett gyakorlatok csinálok? Attól függ, hogy mit értünk erős alatt. Ha az a célod, hogy mestere legyél a húzódzkodásnak, vagy két kézzel, talajjal párhuzamosan meg tudd tartani az egyenes testedet, akkor igen – ez csak saját testsúllyal végzett gyakorlatokkal érhető el. De, ha az a célod, hogy súlyemelő versenyen indulj, akkor a válaszunk, nem. A harcművészetekhez pedig próbáld meg keverni a saját testsúllyal végzett gyakorlatokat és a kettlebell feladatokat.” (Pavel T., A meztelen harcos c. könyvéből)


Várunk Téged is Gymnastic óráinkra,

ha szeretnéd helyesen, progresszíven felépítve megtanulni a:

húzódzkodást,

fekvőtámaszt,

lábemelést,

kézállást,

kézállásban nyomást,

zászlót,

támasz mérleget,

hátsó és mellső függő mérleget,

egylábas guggolást, stb.

Ajánló
Legújabb bejegyzések
bottom of page